Organisaatio 2019-2020

Kuvernööri – Governor, DG 2019–2020

Jorma Winter, Tornio
Logistiikan koulutus ja konsultointi – Training and Consultation in Logistics 
Mobile +358 40 511 0546
E-mail: jorma.winter@outlook.com

Tuleva kuvernööri – Governor-elect, DGE

Venanzia Rizzi, Oulu City
Rakentaminen – Construction
Mobile +358 44 504 7494
E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi

Kuvernööriehdokas – Governor-nominee, DGN

Piirien tulevan yhdistämisen johdosta DGN:ia ei valita.


HALLINTO – ADMINISTRATION
 

Piirineuvosto – District Council

Puheenjohtaja – Chairperson

DG Jorma Winter, Tornio
Mobile +358 40 511 0546 E-mail: jorma.winter@outlook.com

Piirineuvoston jäsenet – District Council Members

Koulutus-Training 
PDG Virpi Honkala, Raahe
Mobile + 358 44 439 4800 E- mail: virpi.honkala@fimnet.fi


Talous-Finance 
PAG Pirjo Weisell, Oulu
Mobile +358 40 570 1767 E- mail: pirjo.weisell@gmail.com


Säätiö-Foundation 
AG Arja Saarento, Kemi
Mobile +358 405 62 4954 E-mail: arja.saarento@outlook.com


Jäsenkehitys-Membership Development
PAG Eero Pajula, Rovaniemi-Napapiiri
Mobile +358 40 537 1198 E-mail: epajula@nettilinja.fi

DGE Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile +358 44 504 7494 E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi

IPDG Heikki Salumäki, Tuira (Oulu)
Mobile +358 40 484 5234 E-mail: heikki.salumaki@gmail.com


Apulaiskuvernöörit ja klubit alueittain – Assistant Governors and Clubs per area

Länsi-Lappi – Western Lapland
Arja Saarento, Kemi
Mobile +358 40 562 4954  E-mail: arja.saarento@outlook.com
Alueen klubit – Clubs in the area Kemi, Meri-Kemi, Pello, Tornio

Lappi – Lapland 
Ville-Pekka Jokela, Rovaniemi Santa Claus
Mobile +358 40 522 0552 E-mail: vpj@hautaus.info
Alueen klubit – Clubs in the area Ivalo, Rovaniemi, Rovaniemi-Napapiiri,
Rovaniemi Santa Claus, Sodankylä

Koillismaa
Kari Hannula, Kuusamo
Mobile +358 500 367 302  E-mail: kari.hannula@outlook.com
Alueen klubit – Clubs in the area Kemijärvi, Kuusamo, Pudasjärvi, Taivalkoski

Pohjoinen Oulunseutu – Northern Oulu Area
Teemu Haapala, Oulu
Mobile +358 44 577 9037 E-mail: teemu.haapala@gmail.com
Alueen klubit – Clubs in the area Haukipudas, Merikoski (Oulu), Oulu, Oulu International, Oulujoki, Tuira (Oulu)

Eteläinen Oulunseutu – Southern Oulu Area
Risto Huovinen, Tuira (Oulu)
Mobile +358 400 584 510 E-mail: risto.huovinen@stemma.fi
Alueen klubit – Clubs in the area Meri-Oulu, Muhos, Oulu City, Oulu Eteläinen, Oulun Tulli

Kainuu 
Eino Keränen, Kajaani Elias
Mobile +358 40 502 3451 E-mail: eino.keranen@pp.inet.fi
Alueen klubit – Clubs in the area Kajaani, Kajaani Elias, Kuhmo, Sotkamo

Raahen seutu – Raahe Area 
Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358 44 788 5693 E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi
Alueen klubit – Clubs in the area Haapavesi, Kalajoki, Pietari Brahe, Raahe

Jokilaaksot
Markus Latvala, Ylivieska-Jokivarsi
Mobile +358 40 149 7541 E-mail: mlatvala@rupertresources.com
Alueen klubit – Clubs in the area Haapajärvi, Nivala, Pyhäjärvi, Ylivieska, Ylivieska-Jokivarsi


Piirikouluttaja – District Trainer

DT Virpi Honkala, Raahe
Mobile + 358 44 439 4800 E- mail: virpi.honkala@fimnet.fi

Ville-Pekka Jokela, Rovaniemi Santa Claus 
Mobile +358 40 522 0552 E-mail: vpj@hautaus.info


Koulutus – Training

Puheenjohtaja – Chairperson 

Virpi Honkala, Raahe
Mobile + 358 44 439 4800  E- mail: virpi.honkala@fimnet.fi

Jäsenet – Members

Ville-Pekka Jokela​, Rovaniemi Santa Claus
Mobile +358 40 522 0552 E-mail: vpj@hautaus.info

Minna-Maarit Valkama, Pietari Brahe
Mobile +358 40 557 8630 E-mail: minna.valkama@ssab.com

Eero Takkula, Haukipudas
Mobile +358 400 178 565 E-mail: eero.takkula@gmail.com

Kaija Rantala, Sodankylä
Mobile +358 40 829 5060 E-mail: kaija.rantala0@gmail.com

Petri Keränen, Oulu City
Mobile +358 400 197 187 E-mail: petri.keranen@ely-keskus.fi

Teemu Haapala, Oulu
Mobile +358 44 577 9037 E-mail: teemu.haapala@gmail.com

Rotary Leadership Institute – RLI

Puheenjohtaja – Chairperson

Sampo Puoskari, Oulu
Mobile +358 400 961 174 E-mail: spuoskari@gmail.com

Jäsenet – Members

Leila Risteli, Meri-Oulu
Mobile +358 40 502 8751 E-mail: lristeli@gmail.com

Teemu Haapala, Oulu
Mobile +358 44 577 9037 E-mail: teemu.haapala@gmail.com                            

My Rotary / RCC-tukihenkilö

Teemu Haapala, Oulu
Mobile +358 44 577 9037 E-mail: teemu.haapala@gmail.com


Talouskomitea – Finance Committee

Puheenjohtaja – Chairperson

Pirjo Weisell, Oulu
Mobile +358 40 570 1767 E- mail: pirjo.weisell@gmail.com

Jäsenet – Members

Jorma Winter, Tornio
Mobile +358 40 511 0546 E-mail: jorma.winter@outlook.com

Heikki Salumäki, Tuira (Oulu)
Mobile +358 40 484 5234 E-mail: heikki.salumaki@gmail.com

Lea Strand, Tornio
Mobile +358 40 519 1704 E-mail: lea.strand@nordea.fi  

Erkki Huttunen, Rovaniemi
Mobile +358 50 422 5362  E-mail: erhuttun@gmail.com

Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile +358 44 504 7494 E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi


Tietotekniikka – Information Technology

Puheenjohtaja – Chairperson

Jorma Tapio, Tuira (Oulu)
Mobile +358 40 752 8000 E-mail: jorma.tapio@gmail.com


Tulevan kuvernöörin nimeämiskomitea – Nominating Committee for Governor

Puheenjohtaja – Chairperson

Martti Lepojärvi, Meri-Oulu
Mobile +358 400 681 456 E-mail: martti.lepojarvi@fimnet.fi

Jäsenet – Members                                                          

Eero Pajula, Rovaniemi-Napapiiri
Mobile +358 40 537 1198 E-mail: epajula@nettilinja.fi

Jorma Kinnunen, Oulu
Mobile +358 40 505 0508 E-mail: jorma.kinnunen@dnainternet.net

Paavo Enroth, Kajaani Elias
Mobile +358 400 686 161 E-mail: asianajo.enroth@saunalahti.fi 

Veli Honkola, Tornio
Mobile +358 44 270 1700 E-mail: veli.honkola@posti.talonetti.fi


PDG-neuvosto – PDG Council

Kokoonkutsuja – Convener  

Jorma Winter, Tornio
Mobile +358 40 511 0546 E- mail: jorma.winter@outlook.com


Laajennus – Extension

Puheenjohtaja – Chairperson

Jorma Winter, Tornio
Mobile +358 40 511 0546 E-mail: jorma.winter@outlook.com

Jäsenet – Members                                                          

Heikki Salumäki, Tuira (Oulu)
Mobile +358 40 484 1234 E-mail: heikki.salumaki@gmail.com

Marja-Leena Korva, Raahe
Mobile +358 44 304 5499  E-mail: marja-leena.korva@outlook.com

Eero Pajula, Rovaniemi-Napapiiri
Mobile +358 40 537 1198 E-mail: epajula@nettilinja.fi

Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile +358 44 504 7494 E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi

Kaikki AG:t – All AGs


Piirisihteeri – District secretary

Venanzia Rizzi, Oulu City
Mobile +358 44 504 7494 E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi


PIIRIKOMITEAT – DISTRICT COMMITTEES

 

1. Jäsenkehitys – Membership Development

Puheenjohtaja – Chairperson

Eero Pajula, Rovaniemi-Napapiiri
Mobile +358 40 537 1198 E-mail: epajula@nettilinja.fi

Jäsen – Member

Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358 44 788 5693 E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi


Jäsenlisäys ja säilyttäminen - Membership increase and retention

Puheenjohtaja – Chairperson     

Marja-Leena Korva, Raahe
Mobile +358 44 304 5499  E-mail: marja-leena.korva@outlook.com              

Jäsenet – Members 

Sakari Seppänen, Kajaani Elias
Mobile +358 45 317 9050 E-mail: sakari.seppanen@vuokatti.net

kaikki AG:t – All AGs


Ystävyysvaihto – Friendship Exchange

Puheenjohtaja – Chairperson

Risto Korva, Raahe
Mobile +358 440 685 013 E-mail: ristoko@outlook.com

Jäsen – Member

Esa Muuruvirta, Pietari Brahe
Mobile +358 440 882 774 E-mail: esa.muuruvirta@kotinet.com


Rotaryn harrastus- ja ammattiryhmät – Rotary Fellowships

Puheenjohtaja – Chairperson

Virpi Honkanen, Haukipudas
Mobile +358 50 356 1101 E-mail: honkanenv@gmail.com


Entiset stipendiaatit – Alumni

Puheenjohtaja – Chairperson

Heino Holappa, Haapavesi
Mobile+358 50 306 9412 E-mail: heino.holappa@kotinet.com


Rotaryn jäsenedut - Rotary Global Rewards Chair

Venanzia Rizzi, Oulu-City
Mobile +358 44 504 7494 E-mail: venanzia.rizzi@liminka.fi


2. Nuorisopalvelu – Youth Service

Puheenjohtaja – Chairperson

Markus Latvala, Ylivieska-Jokivarsi
Mobile +358 40 149 7541 E-mail: mlatvala@rupertresources.com

Jäsenet – Members

Rauno Logrén, Tuira (Oulu)
Mobile +358 400 700 565 E-mail: rauno.logren@mail.suomi.net

Jaana Koskela, Rovaniemi Napapiiri
Mobile +358 40 716 7618 
E-mail: jaana.koskela@gmail.com  

Virpi Honkanen, Haukipudas
Mobile +358 50 356 1101 E-mail: honkanenv@gmail.com

INTERACT                                            

Puheenjohtaja – Chairperson

Mia Palatsi, Oulu City
Mobile +358-40-543 4632 E-mail: mia.palatsi@gmail.com

Jäsenet – Members

Mari Numminen, Kemi
Mobile +358-40-589 6476  E-mail: pt.team.mari@gmail.com  

Pirkko Taskinen, Oulu City
Mobile +358-40-506 2079 E-mail: pirkko.taskinen@lavango.fi

ROTARACT

Puheenjohtaja – Chairperson

Tarmo Kokkola, Raahe
Mobile +358 44 788 5693 E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Jäsenet – Members

Jaana Koskela, Rovaniemi Napapiiri 
Mobile +358 40 716 7618  E-mail: jaana.koskela@gmail.com  

Leena Väänänen, Oulu
Mobile +358 44 995 1316 E-mail: leenav68@gmail.com

RYLA

Puheenjohtaja – Chairperson

Tuulikki Huusko, Kuhmo
Mobile +358 44 332 5333  E-mail: tuulikki.huusko@gmail.com 

Jäsenet – Members

Kaija Rantala, Sodankylä
Mobile +358 40 829 5060 E-mail: kaija.rantala0@gmail.com

Ritva Komulainen, Kuhmo
Mobile +358 40 508 4972 E-mail: komulaisenritva@gmail.com                                            

Nuorisovaihto – Youth Exchange

Puheenjohtaja – Chairperson

Rauno Logrén, Tuira (Oulu)
Mobile +358 400 700 565 E-mail: rauno.logren@mail.suomi.net

Jäsenet – Members

Anneli Mustakallio, Pietari Brahe
Mobile +358-400-394 972 E-mail:  mustaanneli@gmail.com

Esa Virtanen, Pello 
Mobile +358 500 392 144 E-mail: esa@esavairtanen.fi

Esa Auer, Rovaniemi Napapiiri 
Mobile +358 40 188 199  E-mail: esa.auer@vmp.fi   

Kaisa Toivoniemi, Ylivieska
Mobile +358 50 340 4704 E-mail: kaisatoivoniemi@gmail.com

Tuomo Tahvanainen, Kajaani Elias
Mobile +358 44 551 4585 E-mail: tuomo.tahvanainen@kainuunetu.fi


3. Rotarysäätiö – The Rotary Foundation, TRF

Puheenjohtaja – Chairperson

Arja Saarento, Kemi
Mobile +358 40 562 4954 E-mail: arja.saarento@outlook.com

Polio Plus

Puheenjohtaja – Chairperson

Juha Risteli, Oulun Tulli
Mobile +358 40 590 9512 E-mail: juha.risteli@oulu.fi

Jäsenet – Members

Matti Honkala, Pietari Brahe
Mobile +358 400 605 766 E-mail: matti.honkala@fimnet.fi

Petri Keränen, Oulu City
Mobile +358 400197 187 E-mail: petri.keranen@ely-keskus.fi

Apurahat (Globaalit ja piiriapurahat, piirirahaston apurahat) – Grants

Puheenjohtaja – Chairperson

Mari Numminen, Kemi
Mobile +358 40 589 6476 E-mail: pt.team.mari@gmail.com                             

Jäsenet – Members

Eero Takkula, Haukipudas
Mobile +358 400 178 565 E-mail: eero.takkula@gmail.com                                                              

Ammattikoulutustiimit – Vocational Training Teams (VTT) 

Puheenjohtaja – Chairperson

Sakari Seppänen, Kajaani Elias
Mobile +358 45 317 9050 E-mail: sakari.seppanen@vuokatti.net

Jäsenet – Members

Risto Korva, Raahe
Mobile +358 440 685 013 E-mail: ristoko@outlook.com

Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358 44 788 5693 E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Rauhan stipendit ja koulutusstipendit – Peace Fellowship and Scholarships

Puheenjohtaja – Chairperson

Eero Takkula, Haukipudas
Mobile +358 400 178 565 E-mail: eero.takkula@gmail.com 

Lahjoitukset – Vuosirahasto – Fundraising – Annual Fund

Puheenjohtaja – Chairperson

Virpi Honkala, Raahe
Mobile +358 44 439 4800 E-mail: virpi.honkala@fimnet.fi

Suurlahjoitukset - Lahjarahasto – Major Gifts - Endorsement Fund

Puheenjohtaja – Chairperson

Matti Honkala, Pietari Brahe
Mobile +358 400 605 766 E-mail: matti.honkala@fimnet.fi

TRF-tarkastuskomitea – Rotary Foundation Audit Committee

Puheenjohtaja – Chairperson

Ilkka Kronqvist, Tuira (Oulu)
Mobile +358 400 895 195 E-mail: ilkka.kronqvist@gmail.com

Jäsenet – Members

Marjatta Leiviskä, Rovaniemi Santa Claus
Mobile +358 40 506 5049 E-mail: marjatta.leiviska1@gmail.com

Veli Honkola, Tornio
Mobile +358 44 270 1700 E-mail: veli.honkola@posti.talonetti.fi


4. Julkisuuskuva – Public Image

Puheenjohtaja – Chairperson

Tero Pahkala, Muhos
Mobile +358 400 298 319 E-mail: tero.pahkala@stark-suomi.fi

Jäsenet – Members

Tarmo Kokkola, Pietari Brahe
Mobile +358 44 788 5693 E-mail: tarmo.kokkola@sok.fi

Jorma Tapio, Tuira (Oulu)
Mobile +358 40 752 8000 E-mail: jorma.tapio@gmail.com

Leena Väänänen, Oulu
Mobile +358 44 995 1316 E-mail: leenav68@gmail.com

Topi Tauniharju, Oulu City 
Mobile +358 400 687 445  E-mail: topi@addmedio.fi  

Julkaisutoiminta – Publications

Puheenjohtaja – Chairperson

Jari Lehtikangas, Ylivieska 
Mobile +358 44 502 1000  E-mail: lehtikangas@trelin.fi  

Jäsenet – Members

Martti Huusko, Kuhmo
Mobile +358 44 332 5330 E-mail: martti.huusko@huzza.fi

Seija Krapu, Nivala
Mobile +358 44 743 9213 E-mail: seija.krapu@nivala-lehti.fi